• ONet
 • Трохи про WI-Fi

Трохи про WI-Fi

У нинішній час, безпровідні технології, у прямому і переносному сенсі, пронизують наше життя.

У всіх густонаселених місцях планети можна “впіймати”  2-3 Wi-Fi мережі на Вашому смартфоні (чи іншому пристрої, який обладнаний Wi-Fi приймачем). Так що ж таке цей Wi-Fi?

Wi-Fi – це технологія безпровідної  локальної мережі, з пристроями на основі стандартів IEEE 802.11, які розроблюються та підтримуються компанією WI-Fi Alliance. Саме ця спілка регламентує та обумовлює роботу бездротових мереж та стандартів по усьому світі. Виникла ця технологія у 1998 році в лабораторії радіоастрономії CSIRO (Австралія). Творцем Wi-Fi є інженер  Джон О’Салливан.

Нині технологія Wi-Fi представлена шістьма версіями бездротового протоколу:

 • 802.11a – 54 Мбіт/c*, 5 ГГц
 • 802.11b – 54, 5.5 та 11 Мбіт/c*, 5 ГГц
 • 802.11g – 54 Мбіт/c*, 2.4 ГГц
 • 802.11n – 150 Мбіт/c*(2,4 ГГц), та 600 Мбіт/c* (5 ГГц)
 • 802.11ac – 6,77 Гбіт/с*, 5 ГГц
 • 802.11af – 11 Гбіт/c*, 5 та 2.4 ГГц

*мається на увазі швидкість мережевого з’єднання (як фізична характеристика) на 1 антену, але не фактична пропускна здатність каналу. Тобто, це не означає, що, при швидкості з’єднання 11 Гбіт на секунду, ви зможете передавати дані на такій швидкості.

Саме тому, на упаковці деяких роутерів, які підтримують стандарт IEEE 802.11n, ви можете побачити характеристику 300 Мбіт/c (по 150 на кожну антену), а ваш Інтернет-провайдер каже, що швидкості більше 54 Мбіт на секунду ви від вашого роутеру не отримаєте. Просто швидкість мережевого з’єднання та пропускна здатність каналу – різні речі. Тож, це не обман, а просто меркетинговий хід збоку виробників роутерів.

Наразі стандарти a, b, g вже є застарілими, та використовуються тільки на старих пристроях (хоча, завдяки зворотній сумісності стандарта n старі прилади (наприклад, телефони чи ноутбуки) зможуть працювати з новими роутерами, та навпаки).

Стандарт n поки ще є актуальним, але в діапазоні частот 2.4 ГГц вже втрачає свою популярність (здебільшого завдяки повсюдному поширенню, та як результат “забитості” каналу радіошумом та перешкодами, які суттєво знижують якість та стабільність зв’язку).

Стандарти ac та af є наразі найбільш актуальними, завдяки, здебільшого, високій пропускній здатності каналу та меньшого впливу радіошуму, зайнятості каналів. Фактично, через те, що довжина хвилі даних стандартів зменшена –  сигнал ac- та af-сумісних приладів гірше проходить перешкоди, що в свою чергу фактично зменшує радіус дій таких приладів. Тому, роутери, наприклад, в багатоповерхівках в стандарті n заважають одне одному  більше, ніж в стандарті ac.  Але, в такому випадку, одного роутера для покриття вашої оселі може бути недостатньо.

Тож, на момент вибору роутера вам потрібно звернути увагу на декілька факторів:

 • стандарт Wi-Fi, який підтримує роутер (сучасні роутери частіш за все дво- або три-діапазонні)
 • стандарт Wi-Fi, який підтримують ваші пристрої (пристрої які підтримують тільки b/g/n будуть працювати з три-діапазонним роутером, але тільки в рамках стандарту, який вони самі підтримують)
 • розмір вашої оселі та місце, в якому ви плануєте розташувати ваш роутер (як вже сказано вище, одного роутеру може бути недостатньо)
 • задачі, які будуть покладені на роутер (зверніть увагу, що кількість та розмір антен не завжди свідчить про те, що ваш роутер буде спроможним витримувати навантаження на маршрутизацію та обробку трафіку, який через нього буде проходити. Роутери – це насамперед пристрої, які направлені на обробку трафіку, а вже потім – точка доступу Wi-Fi. Якщо ви плануєте підключати велику кількість пристроїв, камери, IoT-пристрої – велика вірогідність, що роутер, який оснащений вісьмома антенами, але не дуже потужнім процесором та невеликим об’ємом оперативної пам’яті, не витримає навантаження, яке буде викликане великим об’ємом даних, які будуть через нього проходити)
 • якість та стабільність в роботі (частіше за все роутери за низькою вартістю мають не дуже потужну апаратну частину, та можуть якісно обробляти трафік не більш ніж 5 пристроїв, а також можуть періодично “зависати”. В деяких моделях навіть є функція автоматичного перезавантаження в визначений час, коли роутером не користуюся)

У будь-якому випадку, перед тим як придбати роутер, краще порадитись из фахівцем. Будьте впевнені, якщо звернутись до вашого Інтернет провайдера, вони завжди зможуть вам з цим допомогти.

 

26.08.2021

Доступна
вартість
підключення

Якісне
обладнання

Стабільний
надійний зв'язок

Високі швидкості
доступу

Цілодобова
підтримка

Написати в Viber Написати в Telegram