• ONet
 • Кабель чи Wi-Fi?

Кабель чи Wi-Fi?

“Ми живемо у ХХI столітті, тому все має бути бездротовим…”

В 2021 році є все: бездротові навушники, бездротові зарядки, роботи пилососи, розумні бездротові датчики та навіть цілі охоронні системи (теж бездротові,  до речі) та безліч інших бездротових речей. Задавалось би: кінець епохи провідних незручностей.

І дійсно: ще якихось  25 – 30 років тому (коли не існувало Wi-Fi)  люди і не мріяли побачити фільм на екрані телефону (якщо він був, звичайно)…

Усім цим новітнім, зручним бездротовим речам ми зобов’язані радіохвилям. Так-так, саме тим, що вже давно доносили до наших бабусь звук, який лунав із їх стареньких радіоприймачів. Принцип той самий.

Правда, радіохвилі, які подарували нам безлімітний доступ до Youtube дещо коротші та виникають частіше, тому и не вміють передавати дані на десятки або навіть сотні тисяч кілометрів, як їх старші родичі (але, насамперед, такі хвилі здатні передати набагато більшу кількість інформації за секунду) . Але фізичне явище, яке лежить в основі бездротових технологій одне й те ж саме. Тому і закони які впливають на роботу радіохвиль одні й ті ж самі.

Так, ми зараз торкнулись проблематики перешкод. Радіохвилі – річ примхлива та тонка, яка “не полюбляє”:

 • металеві предмети
 • товсті стіни
 • інші радіохвилі

Якщо 2 перших типи перешкод викликають загасання сигналу, так як результат зниження його потужності (читайте: швидкості Інтернету ) та радіусу, на який він розповсюджується, то інші радіохвилі викликають так звану інтерференцію – зниження якості хвиль, які викликані “радіошумом” від сусідніх джерел сигналу.

А як на початку мі з’ясували, що бездротових речей навкруги нині величезна кількість – то й перешкод, які вони спричиняють кількість така ж.

Для чого ж тоді Wi-Fi?

На це питання відповісти дуже легко: Wi-Fi спрямований на з’єднання в мережу мобільних пристроїв без необхідності носити за собою дроти. Тож це, насамперед – зв’язок комфорту.

У Wi-Fi є декілька плюсів:
 • Не потребує дротів
 • Можна підключити пристрої без RJ-45 роз’єму (це значно економить на розмірі пристрою, а також, значно полегшить підключення, наприклад “розумної” лампочки)
 • Змонтувати точку доступу простіше, ніж тягнути кабель до кожної кімнати
Але є і мінуси:
 • Не забезпечує стабільного з’єднання з гарантованою доставкою інформації
 • Може обробляти один пристрій одночасно (саме тому доки інформація “доходить” до одного пристрою, вся інші очікують своєї черги, тож поганий сигнал одного із підключених пристроїв може впливати на усі інші)*
 • Не дає повнодуплексного  з’єднання (інформація одночасно може проходити в одну сторону: від точки доступу до пристрою, або навпаки)
 • Має високий вплив зовнішніх факторів (перешкод від інших джерел сигналу, перешкод від металевих предметів, мікрохвильовок, Bluetooth-пристроїв, тощо)
 • Забезпечує якість з’єднання в залежності від якості сигналу
 • Якість з’єднання залежить не тільки від потужності передавача, який передає сигнал, а й від потужності передавача, який його приймає (адже ваша точка доступу також чикає запиту від вашого телефона на отримання якихось даних, а не тільки телефон від точки доступу)

*  стосується пристроїв, які працюють на стандартах включно до IEEE 802.11n, які не підтримують протокол MU-MIMO

То все ж таки кабель?

Не дивлячись на те, що протокол Ethernet виник на зорі розвитку мережевих технологій, задовго до розробки Wi-Fi, він і досі продовжує стрімко розвиватись, підлаштовуючись до новітніх винаходів у сфері IT та наразі підтримую швидкість з’єднання до 100 Гбіт/с (використовуючи стеки оптоволоконного кабелю).

 

Зазвичай же, у наших з вами домашніх комп’ютерах встановлені мережеві карти з підтримкою з’єднання до 1 Гбіт/c, а для більших швидкостей використовується спеціалізоване обладнання (також необхідно наголосити, що швидкість доступу до мережі Інтернет залежить не тільки від характеристик мережевого з’єднання, але и від інших характеристик вашого комп’ютера – процессора, оперативної пам’яті, вінчестера).

До переваг Ethernet можна віднести:
 • Стабільне з’єднання із гарантованою доставкою даних
 • Повнодуплексне з’єднання
 • З’єднання не схильне до впливу зовнішньої середи (за умови цілісності кабелю)
 • До кожного пристрою іде свій кабель, якість з’єднання з окремим пристроєм не впливає на усі інші
 • Може одночасно оброблятись трафік від усіх під’єднаних по кабелю пристроїв
Мінуси Ethernet:
 • Незручності користування мережею для мобільних пристроїв
 • Незручності, викликані прокладкою кабелю (цих незручностей можна легко уникнути, якщо ваша оселя обладнана спеціальними кабель-каналами та Ethernet-розетками)
 • Якщо кабель пошкоджено, пересічному користувачу буде потрібна допомога фахівців  для відновлення з’єднання

То ж, що обираємо?

Підводячи висновки, можна сказати, що Wi-Fi – це насамперед зв’язок комфорту, який потрібно використовувати, якщо немає необхідности стабільного безперебійного з’єднання (наприклад, для гортання сторінок Інтернету, або перегляду роликів у Youtube Wi-Fi цілком згодиться). Якшо ж ви працюєте в Інтернеті, використовуєте відеозв’язок, передаєте або завантажуєте велику кількість інформації, або дивитесь iptv – кабель стає найліпшим до вас вибором.

А взагалі то, ми, як фахівці у області мережевих технологій радимо: підключайте до мережі кабелем усі стаціонарні пристрої (комп’ютери, телевізори), які оснащені портом RJ-45, (або навіть ноутбуки, якщо вам потрібне стабільне та якісне з’єднання), а для усіх інших пристроїв – використовуйте Wi-Fi. Такий підхід не буде коштувати занадто дорого, та не займе велику кількість часу, але в майбутньому може заощадити ваші нервові клітини, які, до речі, не відновлюються.

 

29.09.2021

Доступна
вартість
підключення

Якісне
обладнання

Стабільний
надійний зв'язок

Високі швидкості
доступу

Цілодобова
підтримка

Написати в Viber Написати в Telegram