• ONet
  • 10 способів відновити Windows в разі виникнення проблем

10 способів відновити Windows в разі виникнення проблем

Що робити, якщо комп’ютер під управлінням Windows став гальмувати, сипати помилками і синіми екранами? Відповідь проста – необхідно діяти! Розповідаємо, в якому напрямку

Раптові збої в роботі операційної системи Windows здатні зіпсувати настрій і добряче попсувати нерви будь-кому. Найчастіше таке трапляється або через некоректні дії користувача, або через якихось конфліктів програмного забезпечення. Зазвичай в таких випадках радять встановлювати заново ОС «з нуля», але ми рекомендуємо не впадати в паніку і не поспішати з поспішними рішеннями при вигляді «синього екрану смерті» (англ. Blue Screen of Death, BSoD). Велика ймовірність, що перераховані нижче функції допоможуть реанімувати комп’ютер з Windows без кардинальних рішень на кшталт повторної установки системи.

Насамперед необхідно переконатися, що проблема носить не апаратний, а програмний характер. Іншими словами, потрібно «промацати грунт» і виключити можливі неполадки в роботі устаткування комп’ютера. Зробити це можна за допомогою додатків для тестування і діагностики ПК, таких як AIDA64, Memtest86 +, HWiNFO, Victoria, Hard Disk Sentinel і вбудованої в Windows утиліти Memory Diagnostic Tool (mdsched.exe). За допомогою перерахованих інструментів можна переконатися в працездатності ключових вузлів комп’ютера – модулів оперативної пам’яті, відеокарти, накопичувачів, системи охолодження, а також інших компонентів – і відмести в сторону проблеми з «залізом». Для повноти картини можна задіяти USB-накопичувач з налаштованим оточенням Windows To Go, що функціонує незалежно від встановленої на комп’ютері операційної системи і дозволяє зробити певні висновки про характер виникаючих збоїв.

Коли ви зрозуміли, що справа дійсно в софті і встановленої на комп’ютері ОС, необхідно визначитися з напрямком і фронтом робіт. Зробити це можна за допомогою журналу подій Windows, в якому фіксуються всі помилки системних модулів, служб і додатків. Як правило, даний інструмент дозволяє досить точно зрозуміти, що пішло не так, і спробувати це полагодити.

Якщо ж наведеної в журналі подій інформації виявиться недостатньо для розуміння причинно-наслідкових зв’язків і прийняття стратегії відновлення Windows, тоді рекомендуємо дотримуватися наступного порядку дій.

1. Робимо відкат внесених в систему змін за допомогою контрольних точок відновлення. При кожній установці нових драйверів або отриманих через службу Windows Update оновлень ОС автоматично створює так звану точку відновлення з резервної копією ключових системних файлів. Такі точки відновлення можна використовувати для скасування небажаних змін Windows і повернення до попереднього стану. У більшості випадків ця технологія захисту дійсно допомагає реанімувати комп’ютер і позбутися від виниклих в роботі ОС помилок.

Для доступу до створених Windows точкам відновлення можна скористатися комбінацією клавіш «Win + R», ввести в командному рядку Sysdm.cpl і натиснути Enter. У відкрило вікні потрібно переключитися на вкладку «Захист системи», клацнути по кнопці «Відновити» і далі слідувати інструкціям операційної системи.

2. Перевіряємо ПК на наявність шкідливого софту. Для вирішення цього завдання найкраще скористатися завантажувальним дисками швидкої антивірусної допомоги, які багато відомих розробники засобів інформаційної безпеки пропонують безкоштовно. Подібного роду інструментарій дозволяє не тільки очистити комп’ютер від зловредів і підозрілих файлів, але і скопіювати важливу інформацію на змінні носії або інший комп’ютер. Крім того, він може бути ефективний у випадках, якщо через дії шкідливих програм Windows більше не завантажується. Практично всі диски антивірусної допомоги представлені в форматі ISO-образів, які за допомогою безкоштовної утиліти Rufus можна записати як на CD / DVD, так і на флешку.

3. Видаляємо з автозавантаження підозрілий і свідомо непотрібний софт. Якщо антивірусна перевірка показала, що комп’ютер чистий, а система продовжує давати збої, то можливий варіант, що корінь проблеми криється в автоматично стартують при запуску Windows додатках. Практика показує, що в автозавантаження без попиту користувача люблять прописуватися всякі скрипти, апдейтер, лончер та інші програми сумнівної цінності, які можна сміливо виключити зі списку стартують при вході в систему. Зробити це можна за допомогою диспетчера задач Windows.

4. Аналізуємо, який софт використовувався в момент збою. За допомогою безкоштовної утиліти LastActivityView можна дізнатися, коли в Windows запускалися ті чи інші програми та системні бібліотеки. Якщо Зіставити отримані відомості з часом виникли в ОС неполадок, не важко буде сформувати список програм, які потенційно можуть бути причиною нестабільної роботи комп’ютера.

5. Позбавляємося від недавно встановленого ПО. Особливу увагу приділяємо антивірусним рішенням, утилітам для настройки графічних процесорів і роботи з дисками, а також іншим продуктам, які використовують низькорівневий доступ до системи і можуть конфліктувати з іншими додатками. Рубати з плеча і махом видаляти всі програми в даному випадку не потрібно – тут важливий грунтовний і послідовний підхід до справи.

6. Перезапускаємо Windows в режимі діагностики. Цей режим роботи платформи може бути корисний для вичищення глибокого «в’їдаються» в ОС додатків, видалити які при звичайному запуску Windows не виходить – система їх блокує. В діагностичному режимі завантажуються тільки основні драйвери і служби, а все фонові процеси відключаються. Для запуску Windows в такій конфігурації потрібно натиснути «Win + R», ввести команду msconfig і у вікні, вибрати пункт «Діагностичний запуск».

Будьте акуратними: необдумані дії в діагностичному режимі роботи Windows можуть привести до небажаних наслідків

7. Перевіряємо і відновлюємо захищені системні файли Windows. Для цього відкриваємо консоль з адміністраторськими правами і використовуємо утиліту System File Checker (sfc.exe), яку потрібно запустити з ключем / scannow. Програма просканує системні файли, а також бібліотеки і ключові компоненти ОС на предмет цілісності – і в разі виявлення пошкоджень замінить їх кеш копією з директорії Windows \ System32 \ dllcache. Якщо потрібний файл у зазначеній папці буде відсутній, то користувачеві буде запропоновано вставити інсталяційний диск з дистрибутивом Windows і відновити файл звідти.

8. Проводимо діагностику встановлених в системі драйверів. Часто причиною нестабільної роботи Windows є проблемні драйвери – в цьому випадку відшукати корінь із них можна за допомогою що входить до складу ОС утиліти Driver Verifier (verifier.exe). Дана програма дозволяє виявити конфлікти в роботі драйверів, отримати інформацію про непідписані і вимагають додаткової перевірки драйвери. Driver Verifier – досить складне діагностичне засіб професійного рівня, і перед початком роботи з ним настійно рекомендується ознайомитися з опублікованою на сайті Microsoft документацією, яка розкриває всі технічні нюанси і особливості утиліти.

9. Перевіряємо комп’ютер на наявність оновлень драйверів пристроїв. Найпростіший спосіб спробувати вирішити проблеми з драйверами – встановити їх нові версії. Зробити це можна за допомогою спеціалізованих програм, які сканують обладнання ПК і автоматично шукають свіжі драйвери. До числа таких програм відносяться, наприклад, DriverHub або Driver Booster. Можна також вдатися до фірмових утиліт для оновлення драйверів, які є в арсеналі багатьох відомих компаній – виробників комп’ютерного обладнання, таких як Intel, AMD, NVIDIA і інші.

10. Проводимо аналіз аварійних дампів пам’яті Windows. У разі виникнення критичних помилок ОС автоматично зберігає на диску файли дампов пам’яті з розширенням .dmp. Уважне вивчення таких файлів і записаної в них технічної інформації дозволяє максимально точно визначити причину BSOD. Оскільки річний розбір дампов – досить трудомісткий процес, найкраще в таких випадках довіритися утилітам MiniDumper або BlueScreenView. Обидві програми підтримують роботу з командного рядка і вкрай ефективні по частині пошуку джерел збоїв Windows.

Сподіваємося, перераховані поради стануть у пригоді тим, кому довелося зіткнутися з неполадками в роботі комп’ютера.

Варто нагадати про важливість резервного копіювання даних, створення дискових образів операційної системи і файлових архівів. В панелі управління Windows є всі необхідні для цього кошти, і якщо їх регулярно використовувати, це вбереже вас від різного роду неприємностей, які можуть трапитися з обчислювальною технікою.

29.06.2020

Доступна
вартість
підключення

Якісне
обладнання

Стабільний
надійний зв'язок

Високі швидкості
доступу

Цілодобова
підтримка

Написать в Viber Написать в Telegram